پارچه دورس چیست :

پارچه دورس را با کمک دستگاه‌های بافندگی گرد باف می‌بافند. بافت این پارچه ضخیم‌تر از بیشتر پارچه‌ها  است.به دلیل تراکم

بالای که دورس دارد ضخامت آن از بقیه پارچه ها بیشتر است. دو نخ  برای بافت این پارچه ا استفاده می‌شود که نخ تار قسمت

سطح دورس را تشکیل می‌دهد و نخ پود در قسمت زیر دورس قرار می‌گیرد.

معمولاً نخ‌های استفاده شده در تولید پارچه های دورس از جنس پنبه است.

دورس‌های هم وجود دارن  که با کمک سه نخ بافته می‌شوند.که به آن دورس سه نخ گفته میشود که به دلیل ضخامت بالایی که

دارد برای اغلب لباس های پاییز و زمستان مانند سویشرت شلوار ، بلوز شلوار ،سویشرت تک و غیره استفاده میشود. دورس

را میتوان  یک نوع پارچه تریکویی دانست ولی کمی ضخیم‌تر و مستحکم‌تر .

اجزای تشکیل دهنده دورس چیست :

در بافت دورس از ماده مصنوعی پلی استر و پارچه های از جنس نایلون و پلی امیدها نیز استفاده میشود .البته این پارچه ها

نسبت به پارچه های طبیعی شاید سازگاری کمتری با محیط زیست داشته باشند ولی در تولید الیاف پلی استر از سموم آفت اسفاده

 نمیشود و روشهای رنگ آمیز نیاز به آب ندارند.

کاربرد پارچه دورس چیست :

دورس دارای انبوهی از خواص مطلوب است که آن را برای طیف وسیعی از محصولات مفید می‌کند.

بهترین کاربرد این پارچه، پاک کردن سطوح مختلف از هرگونه میکروب و باکتری است. در طول فرآیند تولید، الیاف شکافته می‌شوند که باعث می‌شود آن‌ها در جمع‌آوری و به دام انداختن آلودگی بسیار مؤثر باشند. در کنار این، دورس‌ها همچنین می‌توانند باکتری‌ها و ویروس‌ها را از اکثر سطوح جذب و صید کنند. عوامل بیماری‌زا از مواد آلی تغذیه می‌کنند، بنابراین کیفیت مصنوعی پارچه‌های دورس به این معنی است که می‌توانند به‌طور مؤثری باکتری‌ها را بگیرد و از بین ببرد. این باعث می‌شود که میکروب‌ها و بیماری‌ها در آشپزخانه‌ها، بیمارستان‌ها و هر جای دیگری که استفاده می‌شود پخش نشود.

کیفیت جذب آب همچنین دورس را به گزینه‌ای محبوب در تولید لباس ورزشی تبدیل می‌کند. ماهیت پارچه به این معنی است که رطوبت را از بدن استفاده‌کنندگان از لباس از بین می‌برد و آن‌ها را باوجود تعریق خنک و خشک نگه می‌دارد. بسیار کشسان بودن دورس به این معنی است که لباس می‌تواند هم راحت و هم بادوام باشد.

برخلاف دورس‌ ریزبافت دورس دیگری وجود دارد که دارای بافت درشت است که کاربردهای زیادی دارد. وقتی‌که دورس با بافت درشت برای لباس یا مبلمان معمولی استفاده می‌شود، الیاف شکافته نمی‌شوند زیرا نیازی به جذب آب نیست و بسیار نرم و راحت است. می‌توان از آن‌ها برای مصارف سخت استفاده کرد اما دورس‌های نرم برای لباس‌هایی مانند کت یا دامن بسیار مناسب است.

یکی از متداول‌ترین کاربردهای پارچه دورس در تمیز کردن است. مخصوصاً این پارچه توانایی نگه‌داشتن تا هفت برابر وزن خود آب را دارد.

پارچه دورس با بافت ریز به این معنی است که ساینده نیست، بنابراین حتی در صورت استفاده با محلول‌های تمیزکننده به هیچ سطحی آسیب نمی‌رساند.

از دیگر کاربردهای دورس می‌توان برای تولید و دوخت سویشرت‌های بچه‌گانه، سویشرت‌های مناسب آقایان و بانوان، شلوارهای مردانه و لباس‌های ورزشی و گرم‌کن‌های مردانه و زنانه اشاره کرد.

مزایای پارچه دورس

مانند همه محصولات، دورس دارای مزایای بسیار زیادی است که سبب محبوبیت این پارچه برای تولیدکنندگان لباس‌های ورزشی مردانه و زنانه شده است. انعطاف‌پذیری دورس آن را به یک محصول کاملاً متنوع و درنتیجه بسیار پرسود تبدیل می‌کند که می‌تواند متناسب با نیازهای شما سازگار باشد. ازجمله ویژگی‌های مهم این پارچه عبارت‌اند از:

غیر ساینده

بهداشتی

بادوام

دارای لمس نرم

دارای مواد شیمیایی ضد باکتری

وزن سبک

در صورت مراقبت صحیح عمر طولانی‌مدت

انواع پارچه دورس

این نوع پارچه‌ها را در سه سبک مختلف تولید می‌کنند و انواع پارچه دورس را تشکیل می‌دهد. دورس سه نخ، دورس گلکسی و دورس گلکسی پشت کج‌راه انواع دورس است. هر یک از آن‌ها کاربرد متفاوتی دارد.

دورس گلکسی

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های پارچه دورس سه نخ با دورس گلکسی در نوع الیافی است که در پشت پارچه به‌کاررفته است. معمولاً در پشت دورس سه نخ از پنبه و برای پشت دورس گلکسی از فلامنت استفاده‌شده است. این نوع دورس بیشتر در رنگ‌های روشن تولید می‌شود بنابراین برای لباس‌های کودکان بسیار مناسب است.

انواع بافت پارچه دورس

بافت دورس از دو نوع اصلی تشکیل‌شده است. بافت صاف و بافت اسپلیت انواع بافتی است که برای تولید دورس استفاده می‌شود.

دورس بافت اسپلیت

دورس اسپلیت توسط الیافی که در تولید تقسیم می‌شوند، ساخته می‌شود. این باعث افزایش سطح می‌شود و درنتیجه پارچه می‌تواند آب بیشتری را جذب کند. هزاران حلقه کوچک در شکاف نخ‌ها وجود دارد که برای برداشتن ذرات ریز خاک بدون ایجاد خش بر روی صفحه مناسب است.

انواع پارچه دورس

این نوع پارچه‌ها را در سه سبک مختلف تولید می‌کنند و انواع پارچه دورس را تشکیل می‌دهد. دورس سه نخ، دورس گلکسی و دورس گلکسی پشت کج‌راه انواع دورس است. هر یک از آن‌ها کاربرد متفاوتی دارد.

دورس بافت صاف یا تخت

پارچه‌های دورس تخت یا صاف برای تمیز کردن یا لباس ورزشی ساخته نشده است، زیرا نیمی از قابلیت جذب رطوبت در دورس بافت اسپلیت قرار دارد. برای پی بردن به تفاوت این دوپارچه و تشخیص این دو نوع دورس از هم کافی است که بر روی سطح پارچه دست بکشید. اگر هنگام دست کشیدن بر روی پارچه متوجه شوید که بافت شکافته می‌شود و الیاف به پوست می‌چسبد پارچه از نوع دورس صاف یا تخت است.

دورس سه نخ

این نوع پارچه را با بافت‌های ضخیم و نازک تولید می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا برای هر نوع لباسی مناسب باشد. به‌طورمعمول از دورس سه نخ برای تولید پوشاک زمستانی استفاده می‌شود. هم‌چنین این پارچه برای تولید لباس‌های ورزشی بسیار مناسب است.

دورس گلکسی

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های پارچه دورس سه نخ با دورس گلکسی در نوع الیافی است که در پشت پارچه به‌کاررفته است. معمولاً در پشت دورس سه نخ از پنبه و برای پشت دورس گلکسی از فلامنت استفاده‌شده است. این نوع دورس بیشتر در رنگ‌های روشن تولید می‌شود بنابراین برای لباس‌های کودکان بسیار مناسب است.

دورس گلکسی پشت کج‌راه

همان‌طور که از اسم این پارچه مشخص است بافت پشت پارچه به‌صورت کج است. این نوع دورس محبوب‌ترین نوع در بین طرفداران است. تنوع رنگ‌بندی پارچه‌های دورس گلکسی پشت کج‌راه بسیار زیاد است. از این نوع پارچه برای تولید انواع سویشرت‌ها و شلوارهای اسلش استفاده می‌شود.

شرایط و مزایای استفاده از وام لندو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید من
علاقه مندی ها
بازدیدهای اخیر
دسته ها